Nieruchomości komercyjne z najemcą i nieruchomości rentierskie

Zarabianie na nieruchomościach nie jest żadną nowością. Od lat inwestuje się w tego rodzaju aktywa, z powodzeniem pomnażając kapitał. Współcześnie jednak coraz częściej masz możliwość pójścia o krok dalej. Teraz nie chodzi już jedynie o proste operacje związane z rosnącymi cenami mieszkań. Inwestując w nieruchomości, możesz zostać prawdziwym rentierem. Wymaga to wprawdzie podjęcia odpowiednich decyzji, ale i tu można spotkać się z pomocą specjalistów, którzy na tyle dobrze znają rynek, że doradzą w co warto inwestować.

Jeżeli inwestycja się powiedzie, dochód pasywny wystarczy na spokojne życie. Żeby zminimalizować ryzyko, trzeba jednak dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

Jak działają nieruchomości rentierskie

Najprostszy model zarabiania na nieruchomościach rentierskich polega na polowaniu na obiekty, które sprzedawane są znacznie poniżej ich wartości. W branży nazywa się to okazją inwestycyjną.

Okazja inwestycyjna powstaje zazwyczaj wówczas, gdy:

  • sprzedający w pośpiechu pozbywa się nieruchomości z powodu wyjazdu za granicę,
  • sprzedający jest zadłużony i sprzedaje taniej, żeby przyciągnąć kupujących,
  • sprzedający nie zna faktycznej wartości nieruchomości,
  • nieruchomość jest częścią masy spadkowej, a spadkobiercom zależy na szybkim podziale uzyskanej kwoty,
  • sprzedający ma zamiar kupić okazyjnie inną nieruchomość i pozbywa się tej, którą uznaje za mniej dochodową.

Współczynnik LTV

Najbardziej wartościowe w tej sytuacji są nieruchomości posiadające duży współczynnik LTV (z angielskiego Loan to Value), określający jak wygląda wartość kredytu zaciąganego na zakup nieruchomości, w stosunku do jej wartości. Przy odpowiednim współczynniku LTV wynajem nieruchomości jest w stanie nie tylko pokryć miesięczną wysokość raty kredytu, ale daje jeszcze pewną nadwyżkę, które może być spożytkowana na wsparcie kolejnej inwestycji, lub skonsumowana jako pensja, którą sobie wypłacisz.

Odpowiedni zarobek uzyskasz oczywiści dopiero wówczas, gdy będziesz w posiadaniu co najmniej kilku tego typu nieruchomości. Warto pamiętać o tym, że nieruchomości rentierskie przynoszą nie tylko pasywny dochód. Można je również sprzedać, jeżeli oferowana będzie atrakcyjna cena.

Inwestycje w nieruchomości z najemcą

Wybierając pod inwestycje nieruchomości komercyjne z najemcą, musimy przede wszystkim dowiedzieć się z jakiego rodzaju najemcą mamy do czynienia. Jeżeli są to najemcy prywatni lub małe przedsiębiorstwa, zazwyczaj nie ma to większego wpływu na rentowność inwestycji. Trzeba jednak pamiętać że większe firmy (np. popularne sklepy sieciowe lub banki) mogą wpływać negatywnie na rentowność. Dlatego właśnie warto wiedzieć zawczasu kto jest najemcą.

W przypadku niewielkich firm i prywatnych najemców warto przed sfinalizowaniem transakcji spotkać się i porozmawiać o planach. Zazwyczaj najemca będzie chciał w takiej sytuacji dowiedzieć się czy nowy najemca zamierza kontynuować współpracę. Dla nas również istotna będzie decyzja najemcy, dotycząca przedłużenia umowy najmu.

Inwestycja w nieruchomości wydaje się w obecnej sytuacji gospodarczej jedną z najrozsądniejszych form lokaty kapitału.